top of page

Okan Ersergin (46)

1999 yılında Ege Üniversitesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum.

2002 yılında Aksaray ilinde bulunan Mercedes-Benz Türk A.Ş. Kamyon fabrikasında Yurtdışı parça kapsamlarından sorumlu Tedarikçi (Disponent) unvanıyla Lojistik Bölümünde çalışmaya başladım.

2004 yılında yine aynı fabrikada yeni kurulacak olan Yan Sanayi Yönetimi Bölümünün kurulum projesine dahil olmuş, projenin tamamlanmasında büyük destek sağlamış ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. fabrikasının ilk Yan Sanayi Yöneticisi oldum ve bu yıllar içerisinde Proje Yönetimi eğitimleri aldım. 

2006 yılının Kasım ayına kadar onlarca Millileştirme projelerini yürütmüş veya katılımcı olarak pek çok, özellikle iç ve dış süsleme/giydirme parçalarını yerlileştirdim.

2002 – 2006 yılları arasında özellikle Lojistik, Yan Sanayi Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, Kalite Yönetimi konularında çalışmış ve mevcut süreçlere önemli katkılarda bulundum.

Kasım 2006 yılında aynı fabrikada Kaizen Ofisi'ne geçtim, 2009 yılında bu bölümün Yöneticisi oldum ve 2016 yılının Mart ayına kadar sırasıyla Kaizen Ofisini Yalın Ofise dönüştürdüm, Sahanın yanında Süreç ve Planlama Çalıştaylarını başlattım, 5S, 7 Kayıp, TPM, OEE, Poka Yoke, Heijunka, Andon, Hoshin Kanri, Saha Yönetimi (Shopfloor Management) prensiplerini Aksaray Kamyon fabrikasında kurdum ve geliştirdim, Tanımlayıcı Veriler (Sayılarla Yönetim) gibi Yalın felsefesine ait tüm metotları çalışıp Mercedes-Benz Aksaray fabrikasına entegrasyonunu sağladım, Daimler AG bünyesinde, Türkiye Yalın Sorumlusu olarak görev aldım, Aksaray Mercedes-Benz fabrikasında Model Fabrikayı (Yalın Atölye) kurdum, Hacettepe Üniversitesinde Yalın konusunda Seminer ve uygulamalı eğitim verdim, bu zaman diliminde 300’e yakın Çalıştay yürüttüm, 7000 saatten fazla yalın konularda eğitimler vererek Yalın ve Yöneticilik tecrübelerimi artırdım.

2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesinden, “İşletmelerde Yalın Üretim-Yönetim” bitirme projesiyle, MBA diplomasını, 2012 yılında da Almanya Reutlingen Üniversitesinden (Daimler AG’nin iş birliği ile) Yalın Uzmanlık-Danışmanlık Belgemi ve Unvanını aldım.

2016 yılının Mart ayında Mercedes-Benz Kamyon fabrikasından ayrıldığımda Mercedes-Benz Türk A.Ş. ve Daimler AG’ye Aksaray Yalın Ofis Bölümünü, eğitimler için Model Fabrikasını, 3 adet Kaizen Destek Atölyelerini, tüm yalın metotlarını, Saha Yönetimi Uygulamasını, Andon Sistemini, Karakuri yapımını, Öneri Yönetiminin gelişmesini, Uluslararası Daimler camiasına yalın tanıtımları ve sunumları, avro cinsinden 7 haneli tasarrufları katkı olarak sağladım, tüm bu yıllar içerisinde gönüllü olarak Tercümanlık yapmaya devam ettim.

Nisan, 2016 yılında okaner® Yalın Üretim-Yönetim Danışmanlık ofisini kurduktan sonra sırasıyla 

- Semerkand Plastik,

- Koluman Endüstri A.Ş.,

- Ekinler Endüstri,

- Plasten Otomotiv Ürünleri,

- Hasel Ahşap Otomotiv Ürünleri,

- Yektamak Makine ve Mühendislik

firmalarına danışmanlık sağladım ve sağlamaya devam ediyorum.

Aksaray Üniversitesinde ve Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasına Yalın Seminerler verdim.

 

2016 Nisan ayından itibaren profesyonel olarak 3 dilde yeminli Tercümanlık yapmaya devam ediyorum.

İletişim

+90-533-016-4375

bottom of page